• Teenused on suletud!

  Kui sul on veel midagi siit vaja, siis lae need alla kohe!
  See on võimalik veel mõned päevad!

  OMA asjade allalaamiseks LOGI kõigepealt teenusesse ning otsi OMA fotode/videote lehelt linki kus on sõnad "LAE" ja "ALLA"

  Rohkem infot

  NB! See teade on nähtav ainult esimesel päringul

  NB! Teenused on suletud! Kliki ja loe lähemalt.

gestaapo66 » Virumaa vaated ja inimesed. » Virumaa vaated ja inimesed. (624/863)

rakke
 • Kommentaari lisamiseks pead olema sisse logitud
 • gestaapo66

  Legendi järgi on fotol Piibe Baerid ja kindlasti on fotol Gustav Bach, kes oli Koeru Põllumeeste Seltsi ja Koeru Tuletõrjujate Seltsi üks asutajaid ning nende seltside juhatuse liige. Fotol on ta väike vuntsidega mees vankri kõrval. Selle foto enam levinud vaatel on esiküljel tekst: "Kodusõit Rakke näituselt 1903".

  Nagu öeldud, on antud foto haruldasem ja huvitavam päris mitmel põhjusel. Arvestades seniavaldatut võib arvata, et teist sarnast pole olemas või pole see avaldajateni jõudnud. Kõigepealt on foto kleebitud papile ja tavapostkaardist pisut suurema, Cabinet Portrait formaadiga. Ma ei ole piisavalt suur asjatundja, et öelda, kas foto vastab tolleaegsele klaasnegatiivile 1:1 aga igal juhul tähendab suurem formaat antud juhul ka avaramat vaadet. Käesoleval juhul annab avaram vaade paremat aimu pildistatute taga olevast hoonest. Vasakule jäävad põllumaad ja paremal on näha pikalt teed mööda kulgev aed, mis postkaardina välja antud fotol puuduvad. Foto võib olla tehtud asulas, ilmselt Rakkes!

  Teine äärmiselt põnev detail on võimalik fotograafi nimi foto tagaküljel! Seal seisab, et "Rich.Rapin" ja "Station Rakke". Jättes kõrvale võimaluse, et Rapin ehk Rappin viitab Räpina saksakeelsele nimele, kontrollisin mehe nime andmebaasist "Eesti fotograafid elulooline andmebaas 1844-1944", kust sellist aga ei leia! Ilmselt tegutses mees proffesionaalse piltnikuna sedavõrd lühikest aega ja varakult, et mitte olla esindatud. Kuid fotograafina mees siiski tegutses.

  Näiteks muis.ee annab "Rapin" otsingu tulemuseks viite kellegi R.Rapini fotole kuupäevaga 27.12.1903. Päris huvitava viite pakub aga Digar, kus Kaja nr. 86 (30 märts 1925 tr. 1) kirjutab järgmist:

  "Mees jääb ellu. Mõni päew tagasi lõikas Liigwallas, Rakke alewis elaw kellasepp Richard Rapin omal enesetapmise mõttes habemenoaga pahema käe tuiksoone läbi. Teiste kaaselanikkude poolt, kes kohe appi ruttasid, kutsuti kiirelt arst kohale. Arst suutis Rapina elu päästa, olgugi et werekaotus suur oli. Rapin on 60 aastat vana. Enesetapmise katset tegi ta elutüdimuse pärast."

  Et kellasepp oli samaaegselt fotograaf, on teada fakt. Näiteks tegutses Koerus kellasepp-fotograaf E.Linno. Seega oleks me nagu kuskile välja jõudnud. Nimi, vanus, amet ja elukoht klapivad. Richard Rapin oli lisatud foto tegemise ajal ca 38 aastane, mis on sobiv vanus. Ta elas kõrge vanuseni Rakkes, mis tekitab minus küsimusi, miks pole tema nimi ja tööd laiemalt tuntud? Kas seepärast, et Rapin tegutses fotograafina väga lühikest aega? Arvestades lisatud foto tegemise aastaga, on selle jäädvustuse autori näol kahtlemata tegemist fotonduse pioneeriga, mis tähendas omakorda teatavat konkurentsieelist! Ei saa mööda vaadata ka asjaolust, et foto on tehniliselt hästi teostatud ja viitab vilumusele.

  Richard Oskar Eduard Rappin (Rapin) sündis 24.07.1863. aastal Sadukülas. Suri poissmehena 29.05.1925 aastal Rakkes. Enesetapukatsest oli möödas paar kuud. Kirikuraamatus on surma põhjuseks “vanadus”. Nii Google otsinguga kui ka Digarist tuleb välja, et ta oli usin vanavara koguja.

  2019-11-10 17:53:49